Przewodnik po standardach opieki okołoporodowej: Poznaj swoje prawa jako mama

Poród dla każdej kobiety to jedno z najbardziej niezapomnianych doświadczeń życiowych. Wydanie na świat nowego człowieka to samo w sobie wyjątkowe wydarzenie. Ważne jest, by odbywało się w sposób bezpieczny i możliwie najbardziej komfortowy dla przyszłej mamy. Każda kobieta, zarówno w okresie ciąży, porodu, jak i w pierwszych dniach po urodzeniu dziecka, dysponuje katalogiem praw, które muszą być wobec niej przejawiane w odpowiedni sposób. Najnowsze przysługujące kobietom prerogatywy reguluje rozporządzenie dotyczące nowych standardów opieki okołoporodowej przygotowane przez Ministerstwo Zdrowia


PRAWA KOBIETY W OKRESIE CIĄŻY

Jeszcze będąc w ciąży, przyszła mama dysponuje znaczną ilością przysługujących jej praw. To ona może sama decydować o tym, kto jej ciążę poprowadzi – czy będzie to lekarz ginekolog – czy położna. Ma także prawo do tego, aby mieć możliwość wcześniejszego zapoznania się z miejscem porodu oraz wypełnieniem wymaganej dokumentacji medycznej. Co bardzo ważne, ciężarnej przysługuje bezpłatna edukacja przedporodowa u położnej POZ. O tym bardzo często kobiety nie wiedziały, jednak wedle aktualnych wymogów lekarz prowadzący ma obowiązek je o tym informować.

Standardy opieki okołoporodowej obejmują także wsparcie psychiczne przyszłych matek, mające zapobiec wystąpieniu u nich depresji poporodowej. Przejawia się to wprowadzeniem przesiewowego badania dla mam w kierunku wykrycia depresji i jeśli te okażą się niepokojące, wówczas kobiety kieruje się do lekarza psychiatry. Ma ona prawo do nieskorzystania z konsultacji; to jedynie ewentualne zalecenia lekarzy.


PRAWA KOBIETY W CZASIE PORODU

Podstawowym prawem każdej rodzącej są te, które mają na celu poszanowanie jej intymności oraz godności. Przyszła mama ma obowiązek wiedzieć o wszystkim, co jej dotyczy zarówno przed, jak i w czasie akcji porodowej, np. o planie porodu czy dostępnych medykamentach łagodzących dolegliwości bólowe. To również ona wyraża zgodę na ewentualne golenie krocza czy lewatywę. Ma także prawo do tego, aby w czasie akcji porodowej spożywać pokarmy oraz przyjmować płyny.

Co należy podkreślić, rodzącej przysługuje prawo do wsparcia na sali porodowej wyrażanego obecnością wskazanej przez nią osoby; męża, przyjaciółki, matki itp. To dla wielu kobiet bardzo duże odciążenie psychiczne i dodatkowy bodziec mający usprawnić niezwykle trudny proces porodu.


PRAWA KOBIETY W OKRESIE POŁOGU

W okresie po narodzinach dziecka zakres praw świeżo upieczonej mamy w głównej mierze tyczy się jej nowonarodzonego maleństwa. Przede wszystkim przysługuje jej prawo do pierwszego kontaktu z dzieckiem, jakim jest ułożenie go na jej brzuchu tuż po porodzie, o ile oczywiście pozwala na to stan zdrowia jej i maluszka. Co istotne, matka ma prawo do uczestniczenia w pierwszych badaniach noworodka, jakie powinny odbyć się w ciągu 12h od jego przyjścia na świat. 

PODSUMOWANIE

Świadomość kobiety o przysługujących jej prawach w czasie, gdy nosi dziecko pod sercem, rodzi je i przebywa z nim w szpitalu jest niezwykle ważna dla jej komfortu psychicznego. Wiedząc, czego może oczekiwać od personelu medycznego, może skupić się na spokojnie przeżytym czasie ciąży, porodu oraz połogu. A jak mówi stare porzekadło – spokojna mama – to i spokojne dziecko.

Dziękuję każdemu, kto poświęcił choć chwilę na przeczytanie tego artykułu. Jeśli jakkolwiek pomogło to przyszłym mamom, to zachęcam do dzielenia się tym artykułem, aby edukować jak największą ilość kobiet co do ich praw w najważniejszym dla każdej matki czasie.

Podstawa prawna:

Autorką artykułu jest Wiktoria Kul, studentka prawa na Uniwersytecie w Białymstoku. Miłośniczka sportu i historii. Ciągle szukająca swojego miejsca na ziemi, co czasem się udaje.

Dodaj komentarz