O mnie

Cześć! Miło mi, że tu zajrzałaś i chcesz mnie bliżej poznać. 

Nazywam się Joanna Rułkowska i założyłam tę stronę by pomóc Tobie zrozumieć prawo. 

Z wykształcenia – prawniczka, specjalistka do spraw kadr i płac, specjalistka do spraw księgowości małych podmiotów gospodarczych oraz specjalistka do spraw przetwarzania danych osobowych (RODO). Od 2017 roku pełnię funkcję redaktor naczelnej portalu Prawo Mamy i realizuję projekt zwiększenia świadomości prawnej wśród mam, a od 2018 roku pomagam budować profesjonalne i zgodne z prawem pasy startowe od działalności nierejestrowanej do biznesu marzeń.

 • Piszę artykuły prawne.
 • Przeprowadzam wywiady z innymi specjalistami i mamami.
 • Podejmuję współprace z Fundacjami.
 • Organizuję stacjonarne szkolenia prawne.
 • Nagrywam podcast o prawach matek.
 • Sprzedaję e-booki, webinary prawne oraz kursy online.

Prywatnie jestem żoną i mamą czwórki małych chłopców.

Kim jestem i dlaczego postanowiłam założyć czasopismo Prawo Mamy?

Już w gimnazjum zaczęłam marzyć o tym, by zostać prawnikiem, otworzyć własną kancelarię i pomagać innym ludziom rozumieć przepisy prawne. Od zawsze wiedziałam, że opcja pracy w dużej kancelarii nie jest dla mnie. Po pierwsze mam duszę przedsiębiorcy i głowę pełną pomysłów na własna działalność gospodarczą, po drugie marzyłam o dużej rodzinie. Chciałabym być business mum.

Jakie cele przyświecały mi w momencie, gdy zaczynałam realizować projekt Prawo Mamy?

Chciałam pomagać młodym mamom w rozumieniu prawa. Zarówno tym pracujących na umowie o pracę, jak i tym które chcą otworzyć własną działalność gospodarczą.

To wszystko jest bliskie mojemu sercu i składa się w całość. Bo… 

 • PRAWO MAMY do rozumienia praw, które przysługują mamom.
 • PRAWO MAMY się rozwijać, marzyć, pracować i działać.
 • PRAWO MAMY wiedzieć, co, z czym i dlaczego.
 • PRAWO MAMY do prowadzenia działalności gospodarczej lub nierejestrowanej (np. w czasie urlopów związanych z macierzyństwem).

Nosiłam w sercu pragnienie podzielenia się swoim doświadczeniem z innymi mamami, które są studentkami. Chciałam im wskazać, z jakich praw mogą korzystać w tym trudnym czasie łączenia studiów z wychowaniem dziecka. Dodać wiary w to, że możliwe jest ukończenie studiów, nawet dziennych, mimo urodzenia dziecka. Wykupiłam hosting i domenę. Napisałam pierwsze wpisy na stronie www.prawo-mamy.pl

Od początku istnienia portalu przyświecała mi idea i pomysł stworzenia bloga prawnego – lifestylowego. Oprócz artykułów prawnych poruszający kwestie związane z macierzyństwem od strony formalnej – znajdziesz tu wywiady z innymi prawnikami, specjalistami, mamami – tak byś mogła zobaczyć prawo oczami innych – i wyrobić swoje zdanie – jak niektóre instytucje prawne funkcjonują w praktyce. Dodatkowo piszę o prawie w codzienności (prawo drogowe, nad wodą, w górach, wybór imienia dla dziecka).

To co wydarzyło się w ciągu ostatnich miesięcy przerosło moje najśmielsze oczekiwania.

Miałam nadzieję, że będzie mnie czytało kilkadziesiąt osób miesięcznie, a obecnie portal Prawo Mamy ma blisko 15 tysięcy wyświetleń miesięcznie. DZIĘKUJĘ!

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o mnie? Edukacja?

 • Ukończyłam liceum ogólnokształcące – klasa o profilu prawniczym.
 • W czasie wakacji przed rozpoczęciem studiów ukończyłam kurs z rachunkowości i księgowości.
 • W 2012 roku rozpoczęłam studia prawnicze na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. 
 • Po studiach odbyłam szkolenie Uprawnienia rodzicielskie, urlopy macierzyńskie w praktyce.  
 • Listopad 2018 r. – brałam udział w Jesiennej Szkole Prawa Medycznego.  
 • Lipiec 2019 r. – uzyskałam tytuł specjalisty do spraw kadr i płac.
 • Listopad 2019 r. – udział w kursie online MAMA ACADEMY.
 • Czerwiec-Październik 2020 r. – udział w szkoleniach podnoszących kompetencje i zdobycie tytułu specjalisty do spraw przetwarzania danych osobowych (RODO).

Aktualnie większość działań edukacyjnych, które realizuję – to zwiększanie kompetencji zawodowych w obszarach związanych z prawami matek (prawo pracy, prawo medyczne, przedsiębiorczość) oraz biznesem.

Od 17 roku życia zdobywałam różne doświadczenia zawodowe… 

Pracą, którą kochałam i która przynosiła mi korzyści finansowe była praca, jako… korepetytorka. Kochałam uczyć innych. Uwielbiam przekazywać wiedzę. Kiedyś dzieciom…teraz mamom! (śmiech)

Luty 2016 r. – poszłam za głosem serca i otworzyłam swój pierwszy startup – Nolens Volens – Korepetycje z pasją.  Z pracy dorywczej, korepetycje stały się całkiem fajnym pomysłem na pierwszy biznes, a ja mogłam realizować swoje marzenie o byciu biznesmamą. Uczyłam dzieci i młodzież. Zatrudniałam innych korepetytorów i działałam na terenie trzech miast.

Jednak życie szybko zweryfikowało, że każde dziecko jest inne, a mój organizm ma swoje ograniczenia. Wraz z narodzinami drugiego syna musiałam zrezygnować i zamknąć startup Nolens Volens – Korepetycje z pasją. Skupiłam się na dzieciach i dokończeniu dziennych studiów prawniczych.

Teraz wracam na rynek pracy, jako mama wielodzietna, z nową energią i pomysłami – stawiam na działalność online związaną z prawami matek…

Moja motywacja to moje czytelniczki. Dziękuję, że…

 • czytacie
 • piszecie
 • ufacie.

Tak jak większość kobiet, w tym czytelniczek mojego portalu – wiem jak wymagające bywa macierzyństwo…

Wiem, jak wielkie zamieszanie pojawia się w głowie, gdy na teście ciążowym widzimy dwie kreseczki. Radość miesza się z niepewnością i milionem pytań – co dalej ?!?

Nie pomogę Wam ogarnąć Waszych emocji, ale mogę pomóc w ogarnięciu spraw prawnych!

Jeśli chcesz dowiedzieć się o mnie więcej, zerknij: 

Jeśli masz ochotę zapisz się na newsletter i zostań ze mną w stałym kontakcie. Wysyłam wartościowe wiadomości prezenty. Zapis na newsletter znajdziesz tutaj

Fotografie wykonała Sylwia Szajnar.