Jak legalnie wystartować ze sklepem online? Działalność nierejestrowana w branży e-commerce!

Wpis archiwalny. Jeśli chcesz znać aktualne informacje o działalności nierejestrowanej zajrzyj na portal: www.dzialalnoscbezrejestracji.pl

Biznes online na próbę? Działalność nierejestrowana w branży e-commerce?

Dlaczego nie? Budowanie marki osobistej to długotrwały proces. Nie wystarczy postawić strony, napisać regulaminu i sprzedawać. Musisz mieć dla kogo sprzedawać. Teraz siłą rzeczy każdy z nas oszczędza, ale to się kiedyś skończy. Śmiało możesz zacząć budować bazę swoich przyszłych klientów, możesz pracować nad darmowymi treściami, możesz tworzyć treści do social mediów, możesz pisać z czytelnikami i potencjalnymi klientami, możesz się reklamować, możesz badać swoją grupę docelową, możesz pracować nad strategią, możesz tworzyć produkty, możesz spróbować coś sprzedać i zebrać opinię, możesz poprawić swój produkt. Możesz prowadzić działalność ciągłą, zorganizowaną i w celach zarobkowych, ale nie musisz zakładać działalności gospodarczej! Nie musisz pakować się kłopoty. Możesz prowadzić biznes online na próbę.

Jakie warunki musisz spełnić by legalnie wystartować z działalnością nierejestrowaną i prowadzić biznes online?

Warunek pierwszy.

Działalność nierejestrowana musi spełniać cechy działalności gospodarczej. Działalność musi być zorganizowana, ciągła, zarobkowa i wykonywana we własnym imieniu. Biznes online, jak najbardziej spełnia te cechy – jeśli stawiasz swoją stronę, sklep internetowy, organizujesz sprzęt, piszesz e-book, prowadzisz konsultacje online, to Twoja działalność jak najbardziej spełnia takie cechy.

Warunek drugi – działalność nierejestrowana i działalność regulowana wykluczają się.

Jeżeli działalność, którą chcielibyśmy wykonywać wymaga uzyskania koncesji, pozwolenia lub licencji, to niestety nie może być ona prowadzona pod postacią działalności nieewidencjonowanej. Działalność reglamentowana może być prowadzona jedynie po uzyskaniu wpisu do odpowiedniego rejestru, jako działalność gospodarcza.

Przykłady działalności regulowanej (przykłady działalności, która nie może być wykonywana w formie działalności nierejestrowanej).

  • Koncesja: sprzedaż alkoholu, sprzedaż broni i materiałów wybuchowych, ochrona osób i mienia, poszukiwanie złóż kopalin, dystrybucja energii i paliw, budowa autostrad płatnych, przewóz lotniczy.
  • Pozwolenia: wyrób wina, produkcja wyrobów tytoniowych, prowadzenie aptek. działalność w zakresie gier losowych, schroniska dla bezdomnych zwierząt
  • Licencja: działalność do której wykonywania potrzebne jest posiadanie kwalifikacji i uprawnień zawodowych np. zdany egzamin czy wykupione ubezpieczenie OC przewóz taksówką,
  • Rejestr działalności regulowanej: żłobki i kluby dziecięce usługi detektywistyczne indywidualna lub grupowa praktyka lekarska, pielęgniarska.

Większość biznesów online nie wymaga uzyskania koncesji czy pozwolenia, więc może być prowadzona w formie działalności nierejestrowanej.

Trzeci warunek.

Warunek czasowy. Czyta karta. Przepisy o działalności nierejestrowanej są skierowane do osób fizycznych, które dopiero zaczynają prowadzić tego typu aktywność gospodarczą. Jeśli ktoś aktualnie prowadzi lub w ostatnim czasie prowadził działalność gospodarczą, która np. nie przynosiła zysków i w związku z tym, chciałby prowadzić działalność nierejestrowaną, to niestety nie może.

Działalność nierejestrowa jest możliwa wyłącznie dla osób, które przez ostatnie 60 miesięcy (5 lat) od dnia wejścia w życie przepisów, nie prowadziły firmy. Mowa o działalności gospodarczej i spółce cywilnej. Spółki prawa handlowego (sp. z o.o., akcyjna, jawna) mają inną osobowość prawną, więc będąc wspólnikiem lub członkiem zarządu, nadal możemy prowadzić działalność nieewidencjonowaną. Dodatkowo, samodzielnie. Przy wejściu w życie przepisów 30 kwietnia 2018 roku, wprowadzono też okres karencji (przepisy przejściowe) dla osób, które prowadziły wcześniej działalność, ale została ona zamknięta na  co najmniej rok przed wejściem w życie ustawy dotyczącej działalności nierejestrowanej.

Podsumowując powyższe, możesz prowadzić działalność nierejestrową, gdy nie prowadziłaś wcześniej działalności gospodarczej, albo prowadziłaś ją, ale przed 30 kwietnia 2017 roku twoja firma została wykreślona z CEIDG i nie rejestrowałaś jej ponownie.

Tutaj nie ma znaczenia jaką działalność gospodarczą prowadziłeś wcześniej. Nie będziesz mógł prowadzić biznesu online w formie działalności nierejestrowanej, gdy niedawno zamknąłeś inny biznes.

Czwarty warunek.

Osoba prowadząca działalność nierejestrowaną musi być osobą fizyczna i musi tego typu działalność prowadzić samodzielnie. Zwolnienie z rejestracji przysługuje wyłącznie osobom fizycznym, podejmującym działalność w sposób samodzielny. Nie możemy prowadzić działalności nierejestrowanej w formie spółki cywilnej. Prowadzenie takiej działalności w formie spółki cywilnej mogłoby powodować obejście limitu (przychód byłby dzielony na dwie osoby).

Piąty warunek.

Warunek dochodowy. Nie możesz przekroczyć limitu działalności nierejestrowanej. Zgodnie z art. 5 ustawy Prawo Przedsiębiorców podstawowym warunkiem prowadzenia działalności nierejestrowanej jest nieprzekroczenie określanego limitu. Działalność bez rejestracji możemy prowadzić do czasu, gdy nasz miesięczny przychód należny z takiej działalności nie przekroczy kwoty 50 % minimalnego wynagrodzenia za pracę.  W 2020 jest to kwota 1300 zł.

Ustawa zakłada, że warunek finansowy zostanie zachowany, jeżeli przychód należny nie przekroczy określonej kwoty. Przychód należny to zgodnie z art. 5 ustawy Prawo przedsiębiorców kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Są to więc należności, które osoba prowadząca działalność nierejestrowaną powinna otrzymać od swojego kontrahenta w zamian za wykonane usługi lub dostarczone towary.

Uwaga! Chciałabym tu zaznaczyć, że w tym warunku jest pewien haczyk. Słowo klucz. Przychód należny. Pamiętajmy, że przychód należny, to pojęcie dużo szersze niż dochód i liczymy go w inny sposób.

Przy ustalaniu przychodu należnego nie mają znaczenia ponoszone przez nas koszty prowadzenia działalności nierejestrowanej. Jedyne co możemy odliczyć, uwzględnić, wyłączyć przy liczeniu przychodu należnego to:

  • wartości zwróconych towarów,
  • udzielonych bonifikat i
  • skont.

Jeśli sprzedano towar i wystawiono dokument sprzedaży, ale fizycznie nie wystąpiła płatność, to już w miesiącu wystawienia dokumentu (albo nawet zawarcia samej umowy i ustalenia na jej podstawie należności za wymagalną) kwota z niego wynikająca wpływa na limit 1300 zł. W efekcie na podstawie nieotrzymanej płatności podatnik musi zarejestrować się jako przedsiębiorca.

Więcej o tym jak prawidłowo wyliczyć limit prowadzenia działalności nierejestrowanej przeczytasz tutaj:

https://www.prawo-mamy.pl/2020/03/02/limit/

Warunek szósty.

Rejestracja, jako podatnik czynny VAT. Ten warunek nie dotyczy wszystkich działalności, ponieważ większość osób prowadzących działalność nierejestrowaną będzie zwolniona ze względu na niski obrót. Jednak osoby prowadzące biznes polegający na świadczeniu usług doradczych będą musiały zarejestrować się jako podatnik czynny VAT.  O tym dlaczego takie osoby muszą zarejestrować się jako podatnik czynny VAT i płacić dodatkowy podatek, przeczytasz tutaj:

https://www.prawo-mamy.pl/2019/06/27/nierejestrowanaavat/

Warunek siódmy.

Osoby prowadzące biznes online prowadzące działalność nierejestrowaną w większości przypadków nie będą musiały posiadać kasy fiskalnej. Po pierwsze mogą skorzystać ze zwolnienia ze względu na niski obrót, a po drugie są też specjalne związane ze sprzedażą przez Internet, jeśli spełni się określone warunki związane z prawidłowym udokumentowaniem transakcji.

Warunek ósmy.

Prowadzenie uproszczonej ewidencji sprzedaży.

Warto wcześniej zapoznać się z przepisami dotyczącymi ewidencji i wystawiania faktur, rachunków. Przed rozpoczęciem sprzedaży produktów lub świadczenia usług warto mieć przygotowane wzory dokumentów. 

O tym, jak prawidłowo prowadzić ewidencję sprzedaży przeczytasz tutaj:

https://www.prawo-mamy.pl/2019/10/10/dzialalnoscnierejestrowana-3/

Warunek dziewiąty.

Obowiązek płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych.

Z naszych zarobków musimy rozliczyć się z Urzędem Skarbowym. Osoby prowadzące działalność nierejestrowaną musza zapłacić podatek dochodowy (PIT). Przychód z działalności nierejestrowanej rozliczamy dopiero w zeznaniu rocznym wpisując odpowiednie kwoty w rubryce przychody z innych źródeł . W tym przypadku (w przeciwieństwie do warunku związanego z limitem) możemy uwzględnić koszty prowadzenia działalności. Nie trzeba wpłacać zaliczek na podatek. O tym, jak prawidłowo dokonać rozliczenia podatkowego biznesu online prowadzonego w formie działalności nierejestrowanej przeczytasz tutaj:

https://www.prawo-mamy.pl/2020/02/10/dzialalnosc-nierejestrowana2020/

Warunek dziesiąty.

Obowiązek zapoznania się przepisami dotyczącymi wszystkich przedsiębiorców. Poznaj prawa i obowiązki przedsiębiorców wynikające z innych ustaw niż ustawa Prawo Przedsiębiorców. Przygotuj się do legalnego prowadzenia działalności nierejestrowanej, zapoznaj się z przepisami kodeksu cywilnego oraz ustawy o prawach konsumentów. Przygotuj wzór odstąpienia od umowy. Napisz regulamin sklepu, politykę prywatność, zadbaj o prawidłowe wdrożenie RODO w Twojej działalności nierejestrowanej.

Na jakie trzy aspekty warto zwrócić uwagę startując z biznesem online w ramach działalności nierejestrowanej ?

RODO w działalności nierejestrowanej!

Nie ma znaczenia czy prowadzisz działalność gospodarczą, nierejestrowaną czy dopiero postawiłeś bloga. RODO dotyczy wszystkich. Musisz zrobić audyt swojego biznesu na próbę. Odpowiedzieć na najważniejsze pytania związane z ochroną danych osobowych.

Szczegółowo to zagadnienie omówiłyśmy z mecenas Kasią Krzywicką w czasie wywiadu na żywo:

Regulamin sprzedaży w działalności nierejestrowanej!

  • Jak powinien wyglądać regulamin sklepu online ? Od czego zacząć?
  • Co powinno się znaleźć w regulaminie sprzedaży?
  • Czy można samodzielnie stworzyć Politykę prywatności, Regulamin sprzedaży oraz zadbać o inne prawne aspekty?
  • Kiedy warto skorzystać z pomocy prawnika ?
  • Od czego zacząć, jeśli mamy tylko jeden produkt np. jeden e-book? Czy dla jednego produktu lub konsultacji online którą sprzedajemy prowadząc działalność nierejestrowaną też musimy stworzyć regulamin?

Na te i inne pytania poznasz odpowiedź czytając wywiad z radcą prawnym Kingą Konopelko. Artykuł dostępny tutaj:

https://www.prawo-mamy.pl/2019/09/13/skleponline/

Obsługa posprzedażowa w działalności nierejestrowanej?

Działalność nierejestrowa, to działalność która miała  byś nieobciążona nadmiernymi obowiązkami, ale mowa tu o obowiązkach administracyjnych, formalnościach czy kosztach. W założeniu biznes na próbę to biznes nieobciążony nadmiernymi obowiązkami w stosunku do urzędów i organów państwowych. Pamiętajmy jednak, że wprowadzenie ułatwień o charakterze administracyjnym i fiskalnym nie może wiązać się z pogorszeniem sytuacji konsumentów. Sprzedawcy mimo, że niezarejestrowani w CEIDG muszą przestrzegać zapisów zawartych w kodeksie cywilnym, w ustawie o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej i przepisach unijnych dyrektyw. W relacjach sprzedawca-konsument, ten drugi w przepisach jest traktowany, jako słabsza strona. Przedsiębiorcy nie mogą stosować w umowa klauzul niedozwolonych i mają liczne obowiązki związane z prawami konsumentów.

Jakie obowiązki mają sprzedawcy prowadzący biznes online w ramach działalności nierejestrowanej w stosunku do konsumentów?

Unijne i polskie prawo stawia konsumentów w uprzywilejowanej pozycji w stosunku do sprzedawców. Szczególną ochroną objęte zostały zakupy na odległość (przez Internet bądź z katalogów wysyłkowych) oraz zakup poza lokalem przedsiębiorstwa. W momencie zakupu towaru lub usługi konsument nabywa też pewne prawa. Przysługuje mu prawo do pełnej informacji na temat kupowanego towaru, prawo do stwierdzenia niezgodności towaru z umową, a także do skorzystania z gwarancji.

Jeżeli chcesz sprzedawać przez Internet zgodnie z prawem, musisz spełnić obowiązki wynikające m.in. z:

  • ustawa Kodeks cywilny,
  • ustawa o prawach konsumenta,
  • ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną,
  • ustawa Prawo telekomunikacyjne.

Jeśli interesuje Cię temat działalności nierejestrowanej w branży e-commerce zastanów się nad zakupem e-booka o działalności nierejestrowanej i/lub szkolenia prawnego. Przygotowałam dla Ciebie kompleksowe opracowanie. Kompendium wiedzy prawnej, księgowej i kadrowej na temat działalności bez rejestracji.

Więcej szczegółów jest dostępnych w zakładce sklep.

2 thoughts on “Jak legalnie wystartować ze sklepem online? Działalność nierejestrowana w branży e-commerce!”

  1. Czy to oznacza że chcąc prowadzic konsultacje online na działalności nierejestrowanej trzeba być płatnikiem VAT? Pozdrawiam 🙂

  2. Dzień dobry! Jako podatnik czynny VAT muszą zarejestrować się osoby świadczące usługi doradcze (nie zależnie od tego czy chcą działać online, stacjonarnie, w ramach działalności nierejestrowanej czy działalności gospodarczej).

    Pytanie: Czy konsultacje indywidualne online są usługą doradczą? Odpowiedź będzie brzmiała: to zależy od interpretacji i rodzaju tych konsultacji. Wydaje się, że w większości przypadków konsultacja jest usługą doradczą, polegającą na fachowym udzieleniu porady, doradzeniu w indywidualnej sprawie i w związku z tym podlega pod przepisy VAT (nie mogąc skorzystać ze zwolnienia).

    * w komentarzu ciężko udzielić długiej, rzetelnej odpowiedzi i w związku z tym, komentarz nie może być traktowany jak porada prawna.

    Pozdrawiam!

Comments are closed.

0
    0
    Twój koszyk
    Twój koszyk jest pustyWróc do sklepu
    Scroll to Top