Działalność nierejestrowana? Podstawowe informacje!
Nowy Rok to nowe szanse. Jeśli myślisz o rozwoju i chciałabyś spróbować swoich sił z biznesem to działalność nierejestrowana wydaje się idealnym rozwiązaniem na start. Działalność nierejestrowana to najmniejsza możliwa legalna forma prowadzenia biznesu w Polsce. Definicję działalności nierejestrowanej znajdziesz w ustawie o Prawach Przedsiębiorców. Wystarczy spełnić kilka podstawowych warunków, aby prowadzić działalność bez rejestracji w CEIDG i konieczności płacenia składek do ZUS.
Niektóre biznesy wymagają jednak już na starcie ponoszenia kosztów. Jeśli zastanawiasz się nad tym, aby skorzystać z dofinansowania na start i obawiasz się, że działalność nierejestrowana może utrudnić Ci pozyskanie funduszy przeczytaj artykuł przygotowany przez Jana Braatz.
Działalność nierejestrowana? Fakty i mity o dofinansowaniach!
Dotacje na start firmy: Fakty i mity dotyczące
Dofinansowania na rozpoczęcie działalności gospodarczej to bardzo szeroka tematyka. Podczas mojej działalności gospodarczej poruszam z klientami liczne zagadnienia z tej dziedziny. Dzisiaj przedstawię fakty i mity o dotacjach na założenie działalności.
Fundusze na rozpoczęcie działalności nierejestrowanej
Niestety, jest to mit. Przepisy prawa wskazują prostotę prowadzenia NDG. Między innymi, działalność nierejestrowana nie może być wpisana do rejestru CEIDG, a także brak jest konieczność opłacania składek ZUS.
W związku z powyższym, w ramach NDG nie otwiera się nowy podmiot gospodarczy, ani nie powstaje nowe miejsce pracy (samozatrudnienie). W związku z powyższym, nie otrzymasz dotacji na otworzenie nierejestrowanej działalności. Nie wszystko jednak stracone..
Nie można ubiegać się o dotację przy nierejestrowanej działalności
To mit. Dodatkowo bardzo szkodliwy dla Wnioskodawców, ponieważ zniechęca do ubiegania się o pomoc. Podczas prowadzonych przeze mnie konsultacji w sprawie dotacji, klienci często pytają na temat dotacji na start przy prowadzeniu nierejestrowanej działalności. Mają obawy, że NDG pozbawi ich możliwości uzyskania funduszy na ten cel.
Przy NDG Twój status na rynku pracy nie ma znaczenia. Wskazana forma aktywności zarobkowej nie stanowi przeszkody przy ubieganiu się dofinansowanie na start firmy.
UWAGA: Spotkałem się z przypadkiem przy dofinansowaniu PUP, gdzieograniczono możliwość prowadzenia działalności nierejestrowanej do 3 miesięcy przy ubieganiu się o dotacje dla osób bezrobotnych.
Takich przypadków jest jednak niewiele. W innych instytucjach nie spotkasz na taki zapis.
Dotacja z Urzędu Pracy przysługuje wyłącznie przy min. 3 miesięcznym okresie bezrobocia
Jest to często poruszany wątek rozmów. Czy rzeczywiście trzeba być bezrobotnym przez min. 3 miesiące, by ubiegać się o dofinansowanie PUP? Obecnie jest to mit, chociaż…
Przez chwilę w 2022 (czerwiec) wprowadzono regulacje nakładające wymóg pozostawania bez pracy przez 3 miesiące dla wnioskodawców, którzy zamierzali ubiegać się o dotacje z Urzędu Pracy. Na szczęście regulację te uchylono już w lipcu 2022.
Obecnie osoba zarejestrowana w Powiatowym Urzędzie Pracy nawet jeden dzień może ubiegać się o dofinansowanie dla bezrobotnych.
Dotacja na start firmy tylko przed jej założeniem
Bez wątpienia to fakt. Dofinansowania są dla osób, które w momencie złożenia dokumentów o wsparcie nie posiadają firmy. Dodatkowo w większości przypadków do momentu podpisania umowy o dotację na start, także musisz pozostawać bez działalności.
Jest pewien wyjątek w tym zakresie. Dofinansowanie z Lokalnych Grup Działania. W świetle interpretacji należy pozostawać bez firmy w momencie złożenia wniosku o przyznanie pomocy. Zaraz po jego złożeniu, możesz zaczynać – oczywiście na własne ryzyko.
Jedyne dostępne dotacje pochodzą z Unii Europejskiej
Mit. Nie można zapominać, że funkcjonuje także Fundusz Pracy wspierający Powiatowe Urzędy Pracy. W ramach krajowych środków wnioskodawcy mogą ubiegać się o dotacje na założenie działalności gospodarczej z Urzędu Pracy. Górny limit pomocy to sześciokrotność przeciętnego wynagrodzenia panującego w gospodarce- obecnie ponad 37 000 zł.
Przy dotacjach konieczny jest wkład własny
Co do zasady nie jest wymagany. Dofinansowania na start działalności gospodarczej w większości nie nakładają obowiązku posiadania wkładu własnego. Niektóre Powiatowe Urzędy Pracy wskazują jednak udział własny jako:
– aspekt zwiększający punktację,
– albo wymóg konieczny (z reguły 10-30 % dotacji).
Uspokajam. Większość PUP nie wymaga go przy ubieganiu się o pomoc finansową. Czasami jednak zdarzają się przypadki, gdzie udział własny będzie wymagany tymczasowo. Lokalne Grupy Działania ogłaszają nabory o dofinansowanie, gdzie teoretycznie zaangażowanie własnych środków nie jest potrzebne. Jednak pomoc ta wypłacana jest w dwóch etapach. Pierwszy to 80% wartości dotacji. Co oznacza, że przed wypłatą reszty pieniędzy musisz tymczasowo pokryć 20% całej inwestycji.
Dofinansowania a działalność nierejestrowana? Podsumowanie!
Jak widzisz świat dofinansowań małych biznesów jest złożony. Wiele zależy od konkretnego rodzaju dotacji, o które będziesz się ubiegać. Jeżeli napotkasz problemy z chęcią Ci pomogę. Zawodowo zajmuje się spełnianiem marzeń moich Klientów związanych z otwieraniem własnych działalności gospodarczych poprzez zdobywanie preferencyjnych pożyczek i dofinansowań na ten cel. Analiza wyjściowa sytuacji i możliwości Klienta niejednokrotnie trwa kilka godzin, dlatego jeżeli chciałabyś poznać jakie szansę są przed Tobą – zapraszam Cię do kontaktu!
Pomagam setkom Klientów rocznie, z przyjemnością pomogę także Tobie otworzyć rentowny biznes, który z pomocą dotacji lub preferencyjnych pożyczek pomoże Ci zostawić Twoją konkurencję w tyle.
Artykuł przygotował:
Jan Braatz

Twórca jednego z najpopularniejszych blogów poświęconych m.in. tematyce zdobywania dofinansowań na założenie działalności gospodarczej www.bizplanner.pl/blog. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się także na kanale BizPlannerPl na youtube.com.
Autor licznych publikacji internetowych o tematyce dofinansowań na założenie działalności, absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie na kierunku Finanse i Rachunkowość oraz założyciel firmy Biz Planner, która zajmuje się, w głównej mierze, pozyskiwaniem funduszy na rozpoczęcie działalności. Nieprzerwanie, od 2019 roku, pozyskuje setki dotacji rocznie.
Dzięki szerokiej wiedzy i kompetencjom w zakresie świata dotacji, jest niezależnym doradcą, który dopasowuje odpowiednie fundusze na start firm Klientów. Skutecznie pozyskuje dofinansowania na założenie działalności gospodarczej w całej Polsce, a setki przepracowanych wniosków procentują w znajomości zawiłych procedur i doradztwie najkorzystniejszych rozwiązań.