Działalność nierejestrowana? Posłuchaj podcastu o tym, jak powstał sklep Prawo Mamy!
Jeśli jesteś jedną z osób, która chciałaby wystartować z działalnością nierejestrowaną i odnieść sukces w biznesie, by w przyszłości prowadzić stabilną działalność gospodarczą koniecznie odsłuchaj podcast i przeczytaj artykuł który dla Ciebie przygotowałam. Mam coś ważnego do przekazania i jestem pewna, że ten wpis zmotywuje Cię do działania i rozwoju.
W ramach działalności nierejestrowanej możesz sprzedawać swoje produkty wśród znajomych, w wiadomościach prywatnych czy w mediach społecznościowych. Możesz też robić to za pośrednictwem sklepu internetowego i naprawdę warto się nad takim rozwiązaniem zastanowić!
Kim jestem, jaka jest moja misja i moje dlaczego?
Nazywam się Joanna Rułkowska i jestem ekspertem w temacie działalności nierejestrowanej. Z wykształcenia jestem prawniczką. Cały czas podnoszę też swoje kompetencje uzupełniając wiedzę w różnych obszarach. Zdobyłam takie tytuły jak specjalista do spraw księgowości małych podmiotów gospodarczych, specjalista do spraw kadr i płac czy specjalista do spraw przetwarzania danych osobowych. Tematem działalności nierejestrowanej zajmuję się już kilka lat, od 2018 roku, od czasu gdy pojawił się projekt tej instytucji. Posiadam więc nie tylko odpowiednie wykształcenie, wiedzę ale też doświadczenie by uczyć Cię, jak w sposób zgodny z prawem zbudować profesjonalny pas startowy od działalności nierejestrowanej do gospodarczej. Pomagam rozpocząć prowadzenie małego biznesu w takich branżach jak rękodzielnicza, fotograficzna, korektorska, kosmetyczna, cukiernicza czy e-commerce. Co więcej sama prowadziłam na początku swój biznes w takiej formie i o tym chcę Ci dziś powiedzieć.
Prowadzę portal Prawo Mamy, mam swój sklep i edukuję w mediach społecznościowych. Aktualnie prowadzę startup w Akademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości i zarabiam dużo więcej niż przewiduje limit działalności nierejestrowanej, jednocześnie wychowując trójkę małych dzieci. Jestem pewna, że mój przykład może Cię zmotywować zarówno do działania jak i pokazać, że Ty też możesz osiągnąć sukces.
Misją mojej marki, mojej pracy jest pokazanie kobietom, że mogą prowadzić swoje biznesy na spokojnie, w zgodzie nie tylko z prawem ale przede wszystkim w zgodzie ze swoimi wartościami mając jednocześnie czas dla siebie, rodziny, odpoczynek.
Rozpoczynając prowadzenie biznesu od działalności nierejestrowanej możesz zbudować solidne podstawy, a postawienie małego sklepu internetowego może być uwalniające pod względem czasowym i finansowym.
Jak wydać e-book prowadząc działalność nierejestrowaną: Etapy wydawania e-booka i aspekty prawne.
Za nim opowiem Ci o tym, jak postawiłam sklep chciałabym opowiedzieć Ci jak powstał e-book Biznes Mamy, czyli mój pierwszy produkt online. Najpierw był e-book, później sklep, później premiera produkty, sprzedaż i zakończenie prowadzenia działalności nierejestrowanej by rozpocząć przygodę z większymi zarobkami pod skrzydłami AIP.
Przez pierwsze miesiące prowadzenia portalu Prawo Mamy nie skupiałam się na kwestiach zarobkowych. Chciałam nauczyć się blogowania i prawa. Chciałam pokazać, że mam wiedzę i nauczyć się ją przekazywać, chciałam nauczyć się promowania swoich treści i sprawić by moja strona była świetną wizytówką dla potencjalnych pracodawców. Kiedy w życie weszły przepisy dotyczące działalności nierejestrowanej nie nastawiałam się na postawienie sklepu i sprzedaż swoich produktów w sklepie online. Chciałam szukać współprac z innymi prawnikami, przedsiębiorcami, prowadzić jako redaktor naczelna portal, podejmować się płatnych współprac z innymi markami. W 2018 i 2019 roku stworzyłam kilkadziesiąt artykułów o działalności nierejestrowanej zarówno na swój portal jak i na inne. Popularyzowałam ten temat, który na początku przez większość był traktowany „po macoszemu”, weszłam bardzo głęboko z niektórymi treściami, czytałam fora, odpowiadałam na pytania, założyłam swoją grupę na FB. Od czytelników wyszedł pomysł, by stworzyć e-book o DN, gdzie w jednym miejscu będą wszystkie informacje o tej instytucji. Na początku się wahałam, ale postanowiłam zaryzykować. Przez kilka kolejnych miesięcy zbierałam informacje, robiłam badania na ustawach, rozporządzeniach, organizowałam wywiady z ekspertami, robiłam badania rynku. Każdy etap i krok konsultowałam z czytelnikami (za pomocą komunikacji na IG story czy w grupie na FB, czy czytając wiadomości prywatne). Cały konspekt produktu, rodzaje rozdziałów, treści były konsultowane z ludźmi którzy chcieliby zacząć prowadzić działalność nierejestrowaną.
Etapy powstawiania e-booka Biznes Mamy:
- Pierwszy etap tworzenia e-booka, to znalezienie pomysłu i dokładna analiza tego, co ma być w e-booku (najlepiej z czytelnikami i potencjalnymi klientami).
- Drugi etap: zbieranie materiałów i przygotowanie wartościowych treści, pisanie i ponowne konsultacje z potencjalnymi klientami (u mnie ten etap trwał najdłużej).
- Trzeci etap: promocja przedsprzedażowa: informowanie, że taki produkt powstaje, organizowanie spotkań online np. z ekspertami czy organizacja wyzwania tematycznego.
- Czwarty etap: redakcja, korekta, poprawki.
- Piąty etap: skład i druga korekta.
- Szósty etap: przygotowanie się do sprzedaży (np. postawienie sklepu online) i główna promocja (grafiki, newsletter etc.).
- Siódmy etap: Przedsprzedaż, która pokryje koszty przygotowania e-booka (głównie koszty redakcji, korekty i wynagrodzenia dla ekspertów).
- Ósmy etap: PREMIERA i wysyłka e-booka do pierwszych klientów.
- Dziewiąty etap: zbieranie opinii o produkcie, ewentualne poprawki i otwarcie regularnej sprzedaży.
- Dziesiąty etap: promowanie produktu na co dzień i organizowanie np. urodzinowych promocji 🎉
Prawne aspekty dotyczące wydawania e-booka w ramach działalności nierejestrowanej:
Czy trzeba mieć zarejestrowaną działalność gospodarczą, by wydać e-book?
Autorem i wydawcą e-booka może być każda osoba prawna lub osoba fizyczna. Proces wydawniczy można organizować na wiele sposobów. Możesz wydać e-book bez rejestrowania działalności gospodarczej. W zależności od swoich potrzeb i możliwości możesz wydać e-book samodzielnie i sprzedawać w swoim sklepie internetowym lub podjąć współpracę z wybranym wydawnictwem.
Numer ISBN a wydawanie e-booka bez rejestracji działalności gospodarczej?
Nie trzeba, ale warto! ISBN jest najpopularniejszym identyfikatorem opisującym książki. Numer ISBN składa się 13 cyfr umieszczonych w pięciu grupach rozdzielanych znakiem (-). Numer ISBN nie jest obowiązkowy w świetle prawa, ani krajowego, ani międzynarodowego. Przynależność do systemu ISBN jest w Polsce bezpłatna.
Osoby prowadzące działalność nierejestrowaną mogą taki numer mieć i wykorzystać przy wydawaniu e-booka. Jeśli zdecydujesz się oznaczyć swój e-book takim numerem, to pamiętaj, że nie ma możliwości otrzymania jednego numeru. Należy wypełnienie formularz rejestracyjny (w serwisie e-isbn) i pobrać minimalną pulę 10 numerów ISBN.
Czy od przychodów osiągniętych ze sprzedaży e-booka należy płacić podatki?
Od dochodów osiągniętych ze sprzedaży e-booka musisz zapłacić podatek dochodowy. Podatek z dochodów z działalności nierejestrowanej rozliczasz na zasadach ogólnych, wypełniając PIT-36 po zakończonym roku.
W deklaracji wpisujesz sumy wszystkich przychodów, kosztów i dochodów osiągniętych z DN. Jeśli sprzedawałaś tylko e-book, to wpisujesz kwoty dotyczące e-booka. Podatek płacisz od dochodów, więc możesz pomniejszyć przychód o koszty poniesione na swoją DN i wydanie e-booka. Możesz odliczyć np. koszty korekty, redakcji, składu czy postawienia sklepu.
Sam fakt sprzedaży e-booka nie obliguje do rejestracji jako podatnik czynny VAT. Jeśli spełniasz warunki możesz skorzystać ze zwolnienia ze względu na niski obrót.
Czy koniecznie muszę mieć sklep i dokumenty sprzedażowe?
Teoretycznie nie musisz mieć sklepu online, praktycznie ciężko mi wyobrazić akurat sprzedaż e-booka poprzez maila. Natmiat jeśli chodzi o dokumenty sprzedażowe (regulamin sprzedaży, wzory formularz zwrotu oraz wzór formularza reklamacji) jest to konieczne!
Czy w ramach działalności nierejestrowanej można promować i reklamować e-book?
Tak. Takie działania są możliwe i zgodne z prawem niezależnie od prowadzenia działalności nierejestrowanej czy gospodarczej.
W jaki sposób zabezpieczyć e-book przed udostępnianiem przez innych?
Dwa podstawowe sposoby to dodanie informacji (noty) o zakazie kopiowania i udostępniania osobom trzecim na początku dzieła oraz skorzystanie ze specjalnych wtyczek/aplikacji które nanoszą znak wodny na e-book. Dzięki takiej aplikacji, jeśli e-book zostanie udostępniony dalej będzie wiadomo kto go kupił i posłał niezgodnie z prawem, dalej w świat.
Czy można ustawić limit e-booka?
Tak. Nie przepisów, które zabraniają limitowania stanu magazynowanego produktów wirtualnych. Możesz stworzyć wersję limitowaną.
Jak wystartować z małym sklepem online, pomysł, opcje do wyboru, kursy online, dokumenty, szybkie płatności, przejście na startup.
Tutaj nie poruszę już wszystkich kwestii prawnych, bo macie artykuły, wideo o 4 pułapkach i instakaruzelę o sklepach online gdzie piszę merytorycznie na co zwrócić uwagę i przede wszystkim KURS: mały sklep online, czyli jak wystartować z działalnością nierejestrowaną w branży e-commerce, ale chciałabym odpowiedzieć na 4 pytań odnośnie mojego sklepu, które mi najczęściej zadajecie.
Na jakie rozwiązanie się zdecydowałam tworząc sklep Prawo Mamy?
Postawiłam sklep za pomocą kursu online. Skorzystałam z kursu Oli Gościniak. Bezpieczeństwo? Cerytyfikat SSl, sprawdzone sposoby płatności, zaufani operatorzy.
Plusy/minusy każdego z rozwiązań?
- Samodzielnie – długo, stres, mało bezpiecznie, ale tanio.
- Z kursem: płacisz kilka set złotych, pracujesz samodzielnie. W miarę szybko, ale jednak oprócz kosztów finansowych ponosisz też koszty czasowe. Plusy: bezpiecznie, jeśli ta osoba która stworzyła kurs ma doświadczenie i uczy jak o te bezpieczeństwo zadbać, wiesz jak Twój sklep działa, umiesz sama wstawić produkty w przyszłości, zmienić . cenę, szybciej niż korzystając z darmowych materiałów, wsparcie w grupie kursowej, spokój.
- Indywidualne wdrożenie: Bezpieczeństwo, oryginalny motyw, spokój. Wady: duże koszty, brak kontroli, nie umiejętność zarządzania sklepem.
Pomysł na sklep Prawo Mamy, produkty i rozwój?
Od czytelników, to proces. Co cały czas proces. Ogólnie jeśli chodzi o to dlaczego uczę o działalności nierejestrowanej?
To nie jest przypadek. Od czasów liceum, a może nawet gimnazjum interesowałam się połączeniem: biznes, prawo, księgowość. Dokumenty na studia złożyłam zarówno na prawo, prawno-ekonomiczny i rachunkowość. Wszędzie się dostałam, ale zdecydowałam się na prawo i na kursy doszkalające w innych dziedzinach. To mówiłam już na wstępie tego nagrania. Jestem odpowiednią osobą na odpowiednim miejscu, ale rzeczywiście potrzebowałam czytelniczek które popchną mnie do przodu stając się moim klientkami. Teraz jak mam jakiś pomysł, konsultuję ze społecznością, robię badania i działam, testuję, rezygnuję, zmieniam, poprawiam. Znowu pomysł i tak dalej. Nie wszystkie produkty sprzedają się genialnie. Jedne lepiej, inne mniej ale trzeba działać i w praktyce patrzeć co będzie dla Ciebie, dla Twoich klientów najlepsze pod kątem produktów w Twoim sklepie.
Czy od początku wdrożyłam szybkie płatności w sklepie?
Tak, tak, tak! Mamy XXI wiek i klienci kupują głównie przez szybkie płatności. Jeśli chodzi o nierejestrowaną to można skorzystać z opcji oferowanych przez HotPay, CashBill czy Sky-Shop.
Przejście z działalności nierejestrowanej na działalność gospodarczą albo startup w Akademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości a dokumenty sprzedażowe i związane z ochroną danych?
Dokumenty sprzedażowe czyli regulamin sprzedaży, wzory oświadczeń o zwrotach, reklamacjach, polityka prywatności to wszystko trzeba mieć na swojej stronie, w swoim sklepie. Klienci muszą się zapoznać nim dokonają zakupu. Tu nie ma znaczenia czy sprzedajesz e-book w ramach działalności nierejestrowanej, AIP czy działalności gospodarczej. Jeśli chcesz tak jak ja np. zrobić przedsprzedaż na działalności nierejestrowanej a później prowadzić działalność gospodarczą lub startup w AIP to będziesz musiała jedynie zmienić dane w dokumentach dotyczące sprzedawcy, przy działalności gospodarczej dodać dane działalności gospodarczej (NIP, adres) przy AIP wpisać dane AIP (bo w AIP działasz jako inkubator pod ich skrzydłami i dane w dokumentach czy regulaminach musza być na firmę AIP).
Błędy które popełniłam na początku prowadzenia sklepu online i premiery e-booka Biznes Mamy?
- BLIK: nie miałam uruchomionej takiej formy płatności. Nie używam tego i nawet nie doczytałam że taka opcja jest. O tym, jak to ważna forma płatności poinformował mnie mój brat i powiedział, że on tylko tak kupuje i rezygnuje ze sprzedaży jak takiej formy nie ma, bo mu się nie chce wpisywać wszystkich danych do zapłaty. Podłączyłam i WOW! Poinformowałam tylko na IG (to już było w marcu, nie przedsprzedaż ale jeszcze premiera). W ciągu kilku godzin spłynęło mnóstwo zamówień. Do dziś jest to jedna z najczęściej wybieranych form płatności.
- Promocja e-booka poprzez listę mailową, a właściwie jej brak. Finalnie nie miałam głowy to newsletteru. Teraz wiem, jak to ważne, ale wtedy listę zainteresowanych stworzyłam bardzo późno a dostęp do fragmentu e-booka jak już e-book był w sklepie. Nie wysyłałam też regularnie maili i tak naprawdę mailowa sprzedaż e-book poszła dopiero w grudniu, to była taka moja pierwsza kampania mailowa na sprzedaż e-booka i było warto.
- Brak webinaru sprzedażowego, nie umiałam robić webinarów normalnych a co dopiero sprzedażowych. Umiałam organizować live z goścmi czy poprowadzić krótkie wyzwanie z filmikami wideo, ale webinar? Nie! Planowałam, ale wiele spraw mi to uniemożliwiało. Pierwsze webinary zaczęłam nagrywać w kiwetniu i zakochałam się w tej formie przekazywania wiedzy. Aktulnie w moim sklepie jest kilka szkoleń, mini kurs o działalności nierejestrowanej, pracuję nad dużym i organizuję kolejne wyzwania/webinary. To szkolenie które będzie 8 czerwca 2021 tak naprawdę mogłoby się odbyć w czasie premiery e-booka 😉
- Koszty składu, korekty, redakcji były dużo wyższe niż się spodziewałam. Być może powinnam była zrobić wcześniej lepszy reaserch albo poszukać innych opcji, ale prawie 5000 zł za e-book na tamten moment było ogromnym kosztem i ogromnym stresem czy te pieniądze mi się zwrócą i czy wyjdę chociaż na zero i jedynie zmarnuję czas na napisanie. Oczywiście nic takiego się nie wydarzyło a wydanie e-booka to jedna z najlepszych decyzji w moim życiu z wielu powodów!
Sukces e-booka Biznes Mamy! Dlaczego uważam, że wydanie e-booka o działalności nierejestrowanej, to jedna z najlepszych decyzji w moim życiu?
- Premiera petarda, którą zorganizowałam na przełomie miesiąca luty/marzec. Podwójny limit, niska cena, sprzedawałam jedynie poprzez informacje na IG i w grupie na FB plus wiadomości do osób które były aktywne na etapie przygotowania i chciały żebym ich poinformowała. Limit pod korek, ustawiłam tak żeby go nie przekroczyć, łącznie kilkadziesiąt e-booków plus rozesłanie e-booków do recenzji dla kilkunastu osób – specjalistów. Blisko 30 opinii e-booka w ciągu kilka dni od premiery. Cieszę się na myśl o tej premierze i tym, że teraz mogę się tym podzielić.
- Jeszcze w marcu zarobiłam, zlikwidowałam koszty. W marcu przeszłam na startup w AIP.
- Urodzinowa promocja wygenerowała kilka tysięcy złotych. To była nie tylko obniżka, ale przez tydzień nagrywałam wartościowe story i w ciągu tych kilku miesięcy rozbudowałam listę mailową.
- Stała sprzedaż, w każdym tygodniu wpadają pojedyncze zamówienia, dochód pasywny.
- Tylko w 2020 roku e-book kupiło kilkaset osób, bezpłatny grudniowy webinar o działalności nierejestrowanej, pod koniec którego opowiedziałam o e-booku, wygenerował blisko 10 tys zł przychodu.
- E-book Biznes Mamy był przedsionkiem do innych produktów tj. np. paczki wzorów czy szkoleń branżowych. Dzięki temu zarobiłam kolejne pieniądze, pojawili się kolejni klienci, kolejne badania rynku. Silnej budowałam swoją markę i pokazywałam się jako ekspert.
- To co najważniejsze! Realna pomoc kobietom, realne zmiany w ich życiu. Wystarczy poczytać opnie klientek. Ogromna satysfakcja z wykonywanej pracy.
Czy jeżeli chciałabym tworzyć dekoracje np: z papieru czy bibuły i je sprzedawać lub wypożyczać na jakieś imprezy okolicznościowe to powinnam zgłosić się jako podatnik Vat? Czy będe zwolniona z VAT?
Aby uzyskać indywidualną poradę podatkową i odpowiedź czy będzie Pani podatnikiem VAT czy nie należy zgłosić się do doradcy podatkowego. Niestety nie mam takich uprawnień.