Wszystko, co musisz wiedzieć o afiliacji. Czym jest i jak można na niej zarabiać?

Wszystko, co musisz wiedzieć o afiliacji. Czym jest i jak można na niej zarabiać?

Marketing afiliacyjny, nazywany często afiliacją, w ciągu ostatnich lat stał się głównym źródłem utrzymania tysięcy internautów z całego świata. To świetny i, co najważniejsze, skuteczny sposób zarabiania przez internet.

Co to jest afiliacja? Jak działa i co trzeba zrobić, by zacząć na niej zarabiać?

Afiliacja, czyli zarabianie na polecaniu

W najprostszych słowach, afiliacja to zarabianie na polecaniu, gdzie wydawca zarabia prowizje od sprzedaży polecanych online produktów ze sklepu reklamodawcy, a reklamodawca zarabia, bo sprzedaje więcej w swoim sklepie dzięki poleceniom wydawcy.

Współpracujące strony w afiliacji to:

Reklamodawcy – sklepy internetowe chcące zwiększać sprzedaż poprzez promocję na różnorodnych serwisach internetowych w zamian za prowizję od sprzedaży

Wydawcy – właściciele serwisów internetowych, blogerzy i użytkownicy mediów społecznościowych, którzy chcą zarabiać na polecaniu produktów reklamodawców

Sieć afiliacyjna – system internetowy umożliwiający natychmiastową współpracę reklamodawców z wydawcami w modelach rozliczanych za efekty

Kto może być wydawcą?

Wydawcy polecają produkty, które oferują reklamodawcy (sklepy internetowe) w ramach swoich programów partnerskich. Wszystko to odbywa się wirtualnie i online.

Wydawcą może być każdy, kto działa online i chce na tym zarobić. Jeśli prowadzisz stronę internetową, bloga, Instagrama, czy posiadasz Facebooka – możesz działać jako wydawca.

Jak to działa?

Wszystko to odbywa się wirtualnie i online. Wydawcy polecają produkty, które oferują reklamodawcy (sklepy internetowe) w ramach swoich programów partnerskich. Jeśli z polecenia wydawcy dojdzie do transakcji w sklepie internetowym, wydawca otrzymuje prowizję od tej transakcji.

Zyskuje każda z zaangażowanych stron. Reklamodawca sprzedaje więcej, wydawca zarabia bez konieczności prowadzenia działalności gospodarczej, klient kupuje sprawdzone produkty, na które dodatkowo może otrzymać atrakcyjne rabaty.

Działalność gospodarcza a afiliacja?

Nie musisz prowadzić działalności gospodarczej, aby móc zarabiać na afiliacji. Przychody w afiliacji uzyskuje się w ramach wynajmu swojej powierzchni reklamowej. Pamiętaj jednak, że tak jak z każdego innego przychodu, raz w roku musisz rozliczyć się również z przychodów afiliacyjnych.

Jak rozliczyć przychody z afiliacji?

Istnieją dwa sposoby, aby rozliczyć przychody z afiliacji. W momencie, w którym jesteśmy osobą prywatną, bez swojej działalności, rozliczamy podatek na ogólnych zasadach, które głoszą, że podatek dochodowy wynosi 12%. Podatek płacimy dopiero wtedy, gdy nasze roczne dochody z afiliacji przekroczą kwotę wolną od podatku, która w 2022 roku wynosiła 30 000 zł (w 2023 roku kwota wolna od podatku nie ulegnie żadnej zmianie).

Jeśli Twoje łączne dochody nie przekroczyły 30 000 złotych, nie musisz martwić się o żadne koszty dla urzędu. Pamiętaj jednak, że ewentualny podatek zawsze płacisz Ty, a nie Twoja sieć afiliacyjna.

Przykłady:

W 2022 kwota wolna od podatku wynosiła 30 000 zł.

Przykład 1 – kiedy nie zapłacimy podatku:

Wydawca w 2022 r. zarobił w naszej sieci 30 000 zł (lub mniej) oraz nie ma innych przychodów, czyli nigdzie nie pracuje i nie wykonywał żadnych innych płatnych usług. Wówczas do końca kwietnia 2023 roku składa w Urzędzie Skarbowym wypełniony formularz PIT 36 lub PIT 37, gdzie w rubryce „inne” określa przychody z „wynajmu powierzchni reklamowej” w wysokości 30 000,00 zł (lub odpowiednio mniejsze). Wydawca nie zapłaci wówczas żadnego podatku dochodowego, ponieważ nie przekroczył kwoty wolnej od podatku.

Przykład 2 – kiedy podatek dochodowy zapłacimy:

Wydawca w roku 2022 zarobił na afiliacji 32 000,00 zł i nie miał żadnych innych przychodów, czyli nigdzie nie pracuje i nie wykonywał żadnych innych płatnych usług. Składa on w Urzędzie Skarbowym wypełniony formularz PIT 36 lub PIT 37, gdzie w rubryce „inne” określa przychody z „wynajmu powierzchni reklamowej” w wysokości 32 000,00 zł. W tym przypadku wydawca zapłaci 12% podatku dochodowego od kwoty przychodu, pomniejszonej o kwotę wolną od podatku, czyli od kwoty 2 000,00 zł. Kwota podatku dochodowego wyniesie 240,00 zł.

 Można też rozliczać się tzw. ryczałtem, gdzie płacimy 8,5% przychodów do kwoty 100 tys. zł oraz 12,5% przychodów od nadwyżki ponad kwotę 100 tys. zł.

Ryczałt a afiliacja – podatek od przychodu 8,5%

Przychody w afiliacji uzyskuje się w ramach wynajmu swojej powierzchni reklamowej. Więc tak jak w przypadku innych rodzajów wynajmu, możemy rozliczać te przychody w formie ryczałtu.  W momencie, gdy wydawca zdecyduje się na rozliczanie ryczałtem, musi zgłosić ten fakt w Urzędzie Skarbowym – nie później niż do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu. Następnie należy co miesiąc odprowadzać podatek w wysokości 8,5% od wysokości przychodów uzyskanych w ramach działalności afiliacyjnej.

Pamiętaj, że warto skontaktować się z lokalnym urzędem skarbowym w celu uzyskania dokładnych informacji.

Co jeśli w danym miesiącu nie ma przychodu? 

Osoba, która zdecydowała się przejść na formę ryczałtową, ale w danym miesiącu nie osiągnęła żadnego przychodu, nie płaci podatku. Brak przychodu oznacza po prostu brak rozliczenia.

Afiliacja – czy muszę wystawić fakturę VAT?

Nie. Wystawienie faktury to tylko jedna z dwóch opcji i dotyczy wydawców prowadzących firmy. Jeśli natomiast nie prowadzisz działalności gospodarczej z łatwością wygenerujesz w naszym systemie rachunek, na podstawie którego przelejemy Ci zarobione środki.

Czy w afiliacji od razu trzeba działać aktywnie?

Tylko od ciebie zależy, na ile zaangażujesz się w promocję wybranych programów, kiedy i w jaki sposób będziesz polecać wybrane produkty. Sama rejestracja i dołączenie do programów partnerskich w ramach sieci afiliacyjnej nie nakłada żadnych obowiązków oraz terminów rozpoczęcia promowania reklamodawców. Działasz, kiedy zdecydujesz, że jesteś na to gotowy.

Jak zarabiać na swojej stronie, dzięki linkom afiliacyjnym?

Link afiliacyjny to podstawowe narzędzie wydawców afiliacyjnych. To unikalny adres url, który ma w sobie ID wydawcy. Dzięki takiej konstrukcji dokładnie wiadomo, kto polecił dany produkt i komu należy się udział w zyskach z jego sprzedaży.

Aby zacząć zarabiać na polecaniu produktów, wystarczy umieścić linki afiliacyjne w swoich internetowych treściach. Do wydawcy zawsze należy decyzja co, komu i w jaki sposób poleca. Warto jednak pamiętać, że im umiejętniej wydawca dobierze polecane produkty do publikowanych treści, tym większy sukces w afiliacji osiągnie.

Przykłady wykorzystania linków na stronach wydawców

Mama Carla to blog poświęcony domowej organizacji, a także wychowaniu dzieci. Autorka bloga – Karolina – w swoim wpisie Co czytamy jesienią na dobranoc? 7 książek dla dzieci poleca książki, które można zakupić pod linkami afiliacyjnymi.

Matczyne Fanaberie to blog pisany przez Małgorzatę Śmiechowicz, na którym porusza kwestie związane ze zdrowym żywieniem oraz wychowywaniem dzieci. Małgosia w swoim wpisie na temat idealnego stalowego lunch boxu do pracy lub szkoły poleciła pojemniki konkretnych marek, umieszczając linki afiliacyjne w tekście.

Afiliacja – dlaczego warto spróbować?

Teraz kiedy już wiesz, jak to wszystko działa, możesz zacząć swoją przygodę z zarabianiem online! Dlaczego warto postawić właśnie na afiliację? Przede wszystkim, przystępując do sieci afiliacyjnej, nie ryzykujesz zupełnie niczym! Nie jesteś do niczego zobowiązany, ale dzięki bogatej ofercie programów partnerskich z pewnością znajdziesz produkty, które zechcesz polecać. Poza tym żywotność linków afiliacyjnych jest bardzo długa i mogą one samoczynnie zarabiać na Twoją prowizję.

Artykuł został przygotowany przez webepartners.

Link afiliacyjny do rejestracji w programie webepartners: KLIKNIJ TUTAJ, aby zacząć zarabiać na afiliacji!

Dodaj komentarz