Wilno w jeden dzień? 10 miejsc i zabytków, które musisz zobaczyć!

Kilka dni temu mieliśmy przyjemność zwiedzić stolicę Litwy. Z Augustowa to nie całe 3h drogi. Udało się nam spokojnie dojechać, zwiedzić Wilno, zahaczyć o Troki i wrócić jeszcze tego samego dnia. Po wrzuceniu kilku zdjęć na instastory, dostałam od Was liczne wiadomości prywatne, z pytaniami o polecenie miejsc do zwiedzenia w Wilnie. Pomyślałam, że napiszę jednocześnie dwa wpisy – jeden o Wilnie, drugi prawny dotyczący organizacji wyjazdu za granicę z dzieckiem. Wpis o podróżowaniu po Europie i o tym, o jakich dokumentach należy pamiętać znajdziecie tutaj:

(wpis w przygotowaniu)

Niżej odsyłam Was do wpisu o bezpiecznym przewożeniu dzieci i podróżowaniu autem wpo polskich drogach.

Jak bezpiecznie podróżować z dzieckiem? Prawo drogowe dla rodziców w pigułce 2019.

W Wilnie byliśmy kilka godzin. Można powiedzieć, że mieliśmy małego pecha, jeśli chodzi o pogodę, ponieważ prawie przez cały dzień padał drobny deszcz. Mimo wszystko, Wilno ogromnie nas zachwyciło. Udało się nam zobaczyć wiele ciekawych zabytków, zajrzeć w wąskie uliczki i zwiedzić kilka Kościołów.

Jakie miejsca, przypadły nam do gustu? Co według mnie jest absolutnym must have, jeśli jesteśmy w Wilnie? Niżej znajdziecie moje top 10 miejsc i zabytków w Wilnie! Zapraszam! 

#1 Góra Trzech Krzyży

Według legendy na Górze Łysej za czasów Olgierda umęczono siedmiu franciszkanów. Czterech strącono do Wilejki, zaś trzy Krzyże z ciałami męczenników ustawiono na górze. Dla upamiętnienia ich męczeństwa wileńscy franciszkanie między rokiem 1613 a 1636 wznieśli na Łysej Górze trzy drewniane krzyże. W 1740 zmurszałe krzyże zamieniono na nowe, które przetrwały do 1869 r.; gdy ze starości zawaliły się, władze rosyjskie nie pozwoliły ich odbudować. Dopiero w 1916 r. zebrano fundusze i postawiono krzyże betonowe.

Wejście na górę jest trochę męczące, gdyż schody są dość strome, ale widok na miasto wynagradza nasz trud i warto zobaczyć Wilno z góry.

#2 Wzgórze i Baszta Giedymina.

Kolejne miejsce, z którego możemy podziwiać panoramę miasta. Górująca nad krajobrazem Góra Giedymina, opasana wstęgą Wilenki, to według legendy miejsce założenia miasta. 

#3 Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła  na Antokolu.

Jeden z najpiękniejszych obiektów sakralnych, jaki widziałam w życiu. Z zewnątrz wygląda skromnie i niepozornie, ale wnętrze zdumiewa. Można podziwiać godzinami. 

  

#4 Ostra Brama

Brama miejska na Starym Mieście w Wilnie – gotycka, wzniesiona w latach 1503–1514, wraz z przylegającym do niej fragmentem muru obronnego będąca jedyną pozostałością dawnych fortyfikacji miejskich.

Od strony wewnętrznej bramy znajduje się wzniesiona w 1829, kaplica Ostrobramska z obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej Królowej Korony Polskiej (Matki Boskiej Miłosierdzia). 

#5 Stare miasto, spacer uliczkami wileńskimi.

#6 Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Władysława.

Kaplica św. Kazimierza w katedrze wileńskiej.

Dzwonnica Katedry Wileńskiej.

# 7 Kościół Św. Anny.

 

# 8 Inne Kościoły i cerkwie

Wilno to wielki ośrodek religijny. Jest tam ponad 40 kościołów rzymskokatolickich, a także ok. 20 cerkwi prawosławnych, kościoły protestanckie, 3 synagogi żydowskie, kienesa karaimska oraz cerkiew staroobrzędowców.

#9 Dzielnica Zarzecze.

#10 Troki

Troki to nie Wilno, ale znajdują się one bardzo blisko stolicy Litwy i grzechem byłoby nie odwiedzić tego miejsca. Piękny, dobrze zachowany zamek na wodzie. Planowaliśmy zrobić tam piknik, ale pogoda pokrzyżowała nam plany i pozostał tylko romantyczny spacer w deszczu.

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Weekend z dziećmi w Kazimierzu Dolnym. Osiem miejsc, które warto zobaczyć.

Bieszczady z dziećmi – aspekty prawne.

Dodaj komentarz