Żyjemy w czasach, gdzie podróż za granicę, nawet z bardzo małym, kilkumiesięcznym dzieckiem nikogo nie dziwi. Rodzice podróżują zarówno w celach zawodowych, prywatnych, jak i rekreacyjnych. Niezależnie od przyczyn i celu podróży, rodzice muszą pamiętać nie tylko o wyprawce turystycznej dla swojego dziecka i zapakowaniu odpowiedniego stroju czy leków, ale również o tym, by przygotować dla dziecka odpowiednie dokumenty. Wcześniejsze zapoznanie się z prawnymi zasadami podróżowania z dzieckiem za granicę, pomoże mamom spokojnie spać i zapewni bezpieczeństwo.
Dzisiejszy artykuł, jest powiązany z artykułem fotograficznym o Wilnie. Jeśli szukasz inspiracji i ciekawych miejsc do zwiedzenia w stolicy Litwy (takich, które możesz zobaczyć podróżując razem z dziećmi) – zerknij tutaj:
Wilno w jeden dzień? 10 miejsc i zabytków, które musisz zobaczyć!
Dowód osobisty dla niepełnoletniego dziecka.
Dowód osobisty dla dziecka to podstawowy dokument, który musimy posiadać w czasie zagranicznych wycieczek. Wyjeżdżając na wakacje do kraju należącego do strefy Schengen, możemy wyrobić dziecku dowód osobisty lub paszport. W innych krajach konieczny będzie paszport. Nie wystarczy dowód osobisty.
Ważność dowodu osobistego dla dziecka?
- Dowód osobisty dla dziecka, które ma mniej niż 5 lat, jest ważny 5 lat,
- Dowód osobisty dla dziecka, które ma więcej niż 5 lat, jest ważny 10 lat.
Wniosek składamy w dowolnym organie gminy, bez względu na adres zameldowania. Możemy złożyć wniosek również w formie elektronicznej – EPUAP – tutaj.
Co jest potrzebne, aby wyrobić dowód osobisty dla dziecka?
- wypełniony wniosek o wydanie dowodu osobistego
- obecność dziecka (jeżeli ukończyło 5 lat) i rodzica lub opiekuna prawnego, jeżeli dziecku pozostało więcej niż 30 dni do 18 urodzin
- zdjęcie o wymiarach 35×45 mm, wykonane nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku.
Na dowód poczekać trzeba ok. 30 dni – w wyjątkowych przypadkach dłużej (w takich sytuacji urzędnik powinien nas poinformować o przedłużeniu czasu na wyrobienie dowodu osobistego)
Paszport dla dziecka.
Paszport to drugi dokument tożsamości, który uprawnia do opuszczenia Polski. Jest konieczny jeżeli wyjeżdżamy do krajów spoza strefy Schengen.
Ważność paszportu?
- 5 lat od wydania — dla dziecka do 13 lat,
- 10 lat od wydania — dla osoby powyżej 13 lat.
Ciekawostka! Koszty wyrobienia paszportu są dużo niższe dla rodzin, które posiadają Kartę Dużej Rodziny (zniżka na paszport jest jedną z podstawowych ulg w tym programie).
Wniosek o wydanie paszportu składamy w dowolnym wydziale paszportowym, bez względu na miejsce zameldowania
Uwaga! Wniosek możemy złożyć tylko w urzędzie – nie ma możliwości złożenia wniosku o paszport dla dziecka przez EPUAP.
Co jest potrzebne do wyrobienia paszportu dla dziecka?
- wniosek o wydanie paszportu
- pisemna zgoda obojga rodziców lub opiekunów prawnych na wydanie dokumentu (lub obecność obojga rodziców/opiekunów z dowodami tożsamości do wglądu)
- obecność dziecka, jeżeli ukończyło 5 lat
- zdjęcie paszportowe o wymiarach 35×45 mm, wykonane w ciągu ostatnich 6 miesięcy.
Rodzice mogą wykonać zdjęcie samodzielnie (ale musi spełniać określone wymagania – szczegóły znajdziesz tutaj).
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (tzw. EKUZ)
Większość z nas jest ubezpieczona w Narodowym Funduszu Zdrowia i w związku z tym, zarówno Nam, jak i naszym dzieciom będzie przysługiwało prawo do otrzymania bezpłatnych świadczeń lekarskich w krajach Unii Europejskiej i EFTA.
Warunek! By móc skorzystać z tego prawa musimy przed wyjazdem do innego europejskiego kraju wyrobicie sobie i dzieciom Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.
- Wniosek o wydanie dokumentu EKUZ składamy w oddziale NFZ
- Wydanie karty jest bezpłatne.
- Karta nie uprawnia do leczenia planowego, sprawdza się wyłącznie w ramach nagłych wypadków podczas pobytu czasowego poza granicami Polski.
- Kartę otrzymujemy od ręki, zaraz po złożeniu wniosku.
Jak możemy złożyć wniosek o EKUZ?
- zeskanować i wysłać mailem do właściwego oddziału wojewódzkiego NFZ lub jednej z delegatur NFZ;
- wysłać pocztą lub faksem do właściwego oddziału lub jednej z delegatur NFZ;
- wysłać do właściwego oddziału wojewódzkiego NFZ przy pomocy Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePUAP;
- złożyć osobiście w dowolnym oddziale lub w jednej z delegatur NFZ.
Jak możemy odebrać EKUZ?
- Osobiście w oddziale lub delegaturze NFZ
- Na poczcie, jeśli w punkcie wniosku Sposób odbioru karty zaznaczysz pole: Przesłać pocztą na adres.
- Jeśli nie możesz osobiście odebrać karty możesz kogoś upoważnić wypełniając stosowny wniosek.
Jak długo ważna jest karta EKUZ?
Przykładowo:
- 5 lat – karta wydana dla osób zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny w wieku poniżej 18 roku życia; osób nieubezpieczonych, które nie ukończyły 18 roku życia i posiadają polskie obywatelstwo; dzieci / uczniów, posiadających własny tytuł do ubezpieczenia w wieku poniżej 18 roku życia (okres ważności karty nie może być dłuższy niż data ukończenia przez te osoby 18 rok życia);
- 36 miesięcy – karta wydana dla osób ubezpieczonych, które są zatrudnione; prowadzą pozarolniczą i rolniczą działalność gospodarczą; pobierają zasiłek / świadczenie przedemerytalne.
- 18 miesięcy – karta wydana dla osób ubezpieczonych, które są np. zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny w wieku powyżej 18 roku życia
- 6 miesięcy – karta wydana dla osób uprawnionych na podstawie przepisów krajowych, np. nieubezpieczonych kobiet posiadających obywatelstwo polskie i miejsce zamieszkania na terytorium RP w okresie ciąży i porodu;
- 2 miesiące np. dla osób bezrobotnych zarejestrowanych w Urzędzie Pracy,
W innych przypadkach:
- 90 dni – karta wydana dla osób, które spełniają kryterium dochodowe do otrzymywania świadczeń z pomocy społecznej i otrzymały decyzję np. wójta, burmistrza (uprawnione na podstawie art. 54 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych).
- 42 dni – karta wydana dla kobiet w okresie połogu, posiadających obywatelstwo polskie i miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Szczegóły wyrobienia karty i długości ważności EKUS znajdziesz m.in na stronie NFZ (kliknij tutaj)!
Zgoda rodziców na wyjazd dziecka za granicę.
Zgoda będzie konieczna, gdy dziecko wyjeżdża z dziadkami, ciocią lub naszą znajomą. W przypadku, gdy dziecko ma wyjechać za granicę pod opieką wskazanej osoby dorosłej np. jednej z wyżej wymienionych, wówczas oboje rodzice dziecka muszą udzielić takiej zgody.
Jeżeli jedno z rodziców planuje wyjechać z dzieckiem za granicę, wówczas musi uzyskać zgodę na tenże wyjazd od drugiego z rodziców. Wynika to z kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz orzecznictwa.
Z władzą rodzicielską jednego rodzica mamy do czynienia w sytuacji, gdy jedno z rodziców nie żyje albo nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych, a także wtedy gdy drugi rodzic władzy rodzicielskiej został pozbawiony lub uległa ona zawieszeniu. Przykładowo zatem, jeżeli ojciec został pozbawiony władzy rodzicielskiej, to matka może samodzielnie zdecydować o wyjeździe dziecka za granicę.
Zgodnie bowiem z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym – jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom – każde z nich wykonuje ją samodzielnie, ale w istotnych sprawach dziecka rodzice podejmują wspólne decyzje. W sprawach spornych każde z rodziców może zwrócić się do sądu rejonowego – wydział rodzinny i nieletnich z wnioskiem o rozstrzygnięcie w istotnej sprawie dziecka.
W literaturze i orzecznictwie przyjęto, że do istotnych spraw dziecka należą sprawy dotyczące: miejsca pobytu dziecka, (-) sposobu spędzania wakacji, w tym w szczególności wyjazdu za granicę.
W wyroku z dnia 6 marca 1985 r. w sprawie o sygn. III CRN 19/85 Sąd Najwyższy stwierdził:
Wyjazd dziecka za granicę w celu spędzenia tam wakacji, jako należący do istotnych spraw dziecka, wymaga zgody obojga rodziców wykonujących władzę rodzicielską, a w braku takiej zgody – orzeczenia sądu opiekuńczego
Dokument powinien być sporządzony na piśmie (najlepiej w formie poświadczenia notarialnego) oraz przetłumaczony na język angielski lub język kraju, do którego się udajemy się na wakacje.
Bibliografia:
- Ustawa z dnia 13 lipca 2006 r. o dokumentach paszportowych.
- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 29 stycznia 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wzoru dowodu osobistego oraz sposobu i trybu postępowania w sprawach wydawania dowodów osobistych, ich utraty, uszkodzenia, unieważnienia i zwrotu (Dz. U. z 2019 r., poz. 224)
- Ustawa z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych.
- ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki
zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. - Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy.
- Ignaczewski J., Kodeks rodzinny i opiekuńczy Komentarz, Warszawa 2010, s. 573
- Wanda Książek, Wyjazd niepełnoletniego dziecka za granicę – kilka spraw
https://www.lexagit.pl/wyjazd-niepelnoletniego-dziecka-granice-spraw-1/
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Jak bezpiecznie podróżować z dzieckiem? Prawo drogowe dla rodziców w pigułce 2019.
Wilno w jeden dzień? 10 miejsc i zabytków, które musisz zobaczyć!
Weekend z dziećmi w Kazimierzu Dolnym. Osiem miejsc, które warto zobaczyć.