Ulga prorodzinna 2019.

Witajcie,

Czas rozliczeń podatkowych zbliża się wielkimi krokami. Większość moich czytelników, to mamy, które prawdopodobnie chcą skorzystać z ulgi prorodzinnej.

W zeszłym roku przygotowałam obszerne opracowanie tego zagadnienia, ale powstaje pytanie – czy od zeszłego roku nic się nie zmieniło?

Rewolucyjne zmiany.

W 2019 roku pojawiły się pewne, rewolucyjne udogodnienia dla podatników. Chodzi mianowicie o fakt, iż w tym roku to urząd skarbowy może przygotować za nas roczne rozliczenie. 

Każdy podatnik otrzymuje podstawową deklarację rozliczoną przez urząd skarbowy online w swoim profilu na Portalu Podatkowym (Twój e-PIT) bez składania wniosku o jej przygotowania.

Od nas zależy, czy z przygotowanej deklaracji skorzystamy, czy też rozliczymy się pomijając przygotowaną dla nas deklarację.

Mimo, że organ skarbowy Krajowa Administracja Skarbowa odpowiada za błędy w przenoszeniu danych z PIT-11 i PIT-8C złożonych przez Płatników PIT, to poprawność informacji w deklaracji podatkowej, w szczególności stosowanie określonych kosztów, ulg, odliczeń, prawidłowy wybór formularza – obciąża podatnika.

Polecam więc skontrolować całą deklaracje, gdyż Twój e-PIT nie zdejmuje z nas, podatników odpowiedzialności za ponoszone błędy. To tylko system i tylko ludzie. Każdy z nas musi pilnować swoich interesów i ponosi odpowiedzialność za prawidłowe obliczenie podatku.

Co ważniejsze samodzielne wypełnienie PITu jest ważne w sytuacji, gdy chcemy skorzystać nie tylko z ulgi prorodzinnej, ale też ze zwrotu niewykorzystanej ulgi na dziecko.

To my decydujemy, czy z takiego zwrotu skorzystamy czy nie. Jest to szczególnie ważne w kontekście pobierania świadczenia 500 plus. Skorzystanie z ulgi na dziecko , nie wpływa na wysokość naszych dochodów, które są brane pod uwagę w czasie liczenia go na potrzeby otrzymania świadczenia wychowawczego. Natomiast otrzymanie zwrotu niewykorzystanej ulgi ma już ogromne znaczenie, gdyż nasz dochód zostanie powiększony o zwrot, który otrzymaliśmy.

Warunki uzyskania ulgi na dziecko w 2019 roku?

Z ulgi mogą korzystać podmioty, które jednocześnie spełniają następujące warunki:

  • Są podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych, rozliczającymi się na podstawowych zasadach, tj. według skali progresywnej.
  • Posiadają odpowiedni tytuł – przysługuje im władza rodzicielska, są opiekunami prawnymi lub rodzicami zastępczymi dziecka.
  • W przypadku podmiotów innych niż rodzice, spełniają dodatkowe warunki (np.  w przypadku opiekunów prawnych – dziecko z nimi zamieszkuje).
  • Korzystają z ulgi na dzieci, które są małoletnie, otrzymujące zasiłek (rentę), dorosłe, ale pobierające naukę.
  • W przypadku dorosłych dzieci nie nastąpiło wyłączenie (np.przekroczenia progu wieku, limitu dochodów, ślubu dziecka lub umieszczenia w placówce sprawującej całodobową opiekę).
  • W przypadku, gdy podatnicy posiadają jedno dziecko spełniają dodatkowe warunki, w postaci np. progu dochodowego.

Więcej o uldze prorodzinnej możesz poczytać tutaj:

Ulga prorodzinna. Kto może z niej skorzystać?

Jakie warunki musi spełniać podatnik wychowujący jedno dziecko aby otrzymać ulgę prorodzinną?

Różne adresy zamieszkania, a wspólne rozliczenie PIT małżonków i ulga na dziecko.

Ulga prorodzinna. Przysługujące kwoty odliczenia w przykładach.

Zwrot niewykorzystanej ulgi prorodzinnej.

Dodaj komentarz