Plusy i minusy prowadzenia działalności nierejestrowanej.

Mamy, które zdecydują się na podjęcie aktywności zarobkowej w postaci działalności nieewidencjonowanej – zwolnione są z wielu obowiązków, które wcześniej wiązały się z prowadzeniem każdej działalności, niezależnie od uzyskiwanego przychodu. Przedsiębiorcze mamy nie muszą np. zgłaszać działalności w ewidencji przedsiębiorców (CEIDG), urzędzie skarbowym czy GUS, nie muszą płacić składek na ubezpieczenia w ZUS, nie muszą płacić co miesięcznych (albo kwartalnych) zaliczek na podatek, a także  nie muszą prowadzić skomplikowanej księgowości. Jednak to co na pierwszy rzut oka wydaje się plusem, w niektórych sytuacjach może być minusem.

Wysłuchaj podcastu o plusach i minusach prowadzenia działalności nierejestrowanej, albo przeczytaj skróconą transkrypcję zjeżdżając na dół strony.

Jakie są przykładowe zalety (plusy) prowadzenia działalności nierejestrowanej w czasie urlopów związanych z rodzicielstwem?

1. Zwolnienie z niektórych obowiązków, które ciążą na osobach prowadzących działalność gospodarczą (np. wpis w CEIDG).

2. Zwolnienie z obowiązków powoduje zmniejszenie naszych wydatków i kosztów, które są związane z działalnością –  m.in. nie musimy płacić wysokich składek na ubezpieczenie czy zatrudniać księgowej, do prowadzenia skomplikowanych ewidencji.

3. Można potraktować działalność nierejestrowaną, jako dodatkowa formę zarobku. Nie ma żadnych przeciwwskazań by łączyć działalność bez rejestracji z pracą na etacie.

4. Jedną z ważniejszych zalet, istotnych dla przedsiębiorczych mam, jest to, że mają one możliwość dorobienia do Kosiniakowego (świadczenia rodzicielskiego) lub w trakcie urlopu wychowawczego.

Więcej na ten temat pisałam tutaj: Biznes i macierzyństwo? Świadczenie rodzicielskie a działalność nierejestrowana.

5. Działalność nieewidencjonowana to idealny sposób na testowanie swojego pomysłu biznesowego i strategii zarabiania. Jeśli produkty okażą się strzałem w dziesiątkę i ludzie będą chętnie od Ciebie je kupować, to w momencie, gdy Twój przychód należny przekroczy 1300 zł (w 2020 roku) i będziesz zobligowani do założenia działalności gospodarczej, wejdziesz na rynek (przejdziesz na wyższy poziom prowadzenia biznesu) z gotowymi produktami, reklamą, w jakiś sposób wyrobioną marką, wiedząc, że dasz radę się utrzymać.

6. Płynne przejście od pomysłu biznesowego do jego realizacji w dowolnym momencie życia. 

7. W ramach działalności nierejestrowanej możemy prowadzić biznes online i np. sprzedawać swoje e-booki oraz prowadzić swój sklep online.

Jakie są minusy prowadzenia działalności nierejestrowanej w czasie urlopów związanych z rodzicielstwem?

1. Brak ubezpieczenia. 

2. Brak jasnych regulacji. 

3. Brak możliwości dofinansowania do działalności. 

4. Obowiązek płacenia podatku dochodowego (PIT) na zasadach ogólnych (17% lub 32%), brak możliwości płacenia podatku w zaliczkach (co rozłożyło by ciężar podatkowy). Dodatkowo, w niektórych przypadkach obowiązek płacenia nie tylko podatku dochodowego, ale również podatku od towarów i usług (VAT).

5. Obowiązek założenia działalności po przekroczeniu ustawowego limitu.

6. Ponoszenie odpowiedzialności cywilnej, na tych samych zasadach, co osoby prowadzące działalność gospodarczą (np. obowiązek respektowania praw konsumentów).

7. Brak możliwości prowadzenia działalności nierejestrowanej w formie spółki.

Szczegółowe omówienie minusów prowadzenia działalności nierejestrowanej znajdziecie w podcaście. Kliknij w odtwarza, który udostępniłam na górze tej strony.

Jeśli interesuje Cię temat biznesu na próbę zastanów się nad zakupem e-booka o działalności nierejestrowanej. Przygotowałam dla Ciebie kompleksowe opracowanie. Kompendium wiedzy prawnej, księgowej i macierzyńskiej na temat działalności bez rejestracji.

Więcej szczegółów jest dostępnych w zakładce sklep.

Jeśli interesuje Cię temat działalności nieewidencjonowanej koniecznie zajrzyj to tych artykułów:

Działalność nierejestrowana, a urlop macierzyński 2019.

https://www.prawo-mamy.pl/2019/01/30/dzialalnoscnierejestrowana/

Dodaj komentarz